Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A fotoszintetikus pigmentek fényabszorpciója

A fotoszintetikus pigmentek a növényi szövetekből szerves oldószerekkel kivonhatók, különböző analitikai eljárásokkal (pl. oszlopkromatográfia) egymástól elválaszthatók. Spektrofotometriásan meghatározva az egyes pigmentek fényabszorpcióját, azt tapasztaljuk, hogy a klorofillok két abszorpciós maximummal jellemezhetők: az egyik a kék, a másik a vörös tartományban található. Az a- és b-klorofill abszorpciós görbéje nem fedi egymást, a b-klorofill két maximuma közelebb van egymáshoz. A karotinoidok csak a kék tartományban abszorbeálnak (11. ábra).
11. ábra Magasabb rendű növények fotoszintetikus pigmentjeinek abszorpciós spektruma szerves oldószerekben (Miller, valamint Zscheile és Comar alapján in Farkas, 1978)
12. ábra Metil-alkoholban oldott és a kloroplasztiszhoz kötött klorofillok abszorpciója vörös fényben. A kötött klorofill abszorpciós maximuma a hoszszabb hullámhossztartományban található (Richter, 1978)

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave