Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A protonszállító ATP-áz és a fotofoszforilálás

A fotokémiai reakciók fontos sajátossága, hogy az elektrontranszport komponenseit tartalmazó tilakoidok zárt tereket határolnak. A tilakoidmembrán két felszínét meg kell különböztetni. A zárt tér (lumen) felőli oldalán protonok halmozódnak fel, míg a külső felszín (illetve a sztróma) protonokban szegényedik. Az oldalirányú (laterális) elektrontranszport, aminek hajtóereje a két fotokémiai rendszerben kémiai energiává átalakuló fényenergia, keresztirányú (vertikális) protongradiens kialakulásához vezet. A fotoszintetikus elektrontranszport-láncban három ponton gerjesztődik protongradiens:
  • a víz oxidációja (fotolízise, a molekuláris oxigén felszabadulása) során,
  • a plasztokinon oxidoredukciójánál, valamint
  • a NADP redukciójánál.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave