Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A sztómás transzspiráció

A párologtatás legfontosabb szabályozói a sztómák. A sztómák száma és nyitottsági foka a transzspiráció intenzitását jelentősen befolyásolja. Annak ellenére, hogy a sztómanyílások összterülete a levélfelület kis hányada (mintegy 1%-a) csupán, a sztómákon keresztül eltávozó vízmennyiség a levél nagyságával megegyező szabad vízfelület által leadott víznek egyharmadát is elérheti. A gázcserenyílások zömmel a levelek fonákán helyezkednek el. Néhány növény kifejlett levelének színén és fonákán található sztómaszámot a 6. táblázat mutatja.
6. táblázat Néhány gazdasági növény sztómaszáma (Sutcliffe, 1982)
Növény
 
Sztómaszám, db/mm2
 
felső
 
alsó
 
epidermiszen
 
Bab
40
 
281
Napraforgó
85
 
156
Paradicsom
12
 
130
Búza
33
 
14
Kukorica
52
 
68
104. ábra Összefüggés a szőlőlevelek vízpotenciálja, abszcizinsav-tartalma és a transzspiráció intenzitása között (Loveys és Kriedemann, 1973)

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave