Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A perisztómás transzspiráció szerepe

Az epidermisz külső felületén a termőhely víz- és tápanyag-ellátottságától, a növények vízforgalmi típusától, fejlettségi állapotától függően kutin rakódik le, amit ha önálló réteget alkot, kutikulának nevezünk. A kutin lipofil anyag, ezért rajta keresztül a víz diffúziója akadályozott. Száraz termőhelyek növényein a kutikula vastag, ezért az elpárologtatott vízmennyiségnek csak néhány százaléka távozik a kutikulával fedett levélfelületen, a többi a sztómákon jut a szabadba. Több növényen, pl. a szukkulenseknél az epidermiszt viaszréteg is borítja: az ezekből elpárologtatott vízmennyiség 98–99%-a a sztómákon keresztül távozik. Higrofitonok és árnyékkedvelők esetében összefüggő kutinréteg rendszerint nem alakul ki, ezért a nem sztómákon távozó vízmennyiség jelentős, elérheti a leadott víz egyharmadát is.
105. ábra A fotoaktív sztómamozgás során lejátszódó anyagcsere-folyamatok. 1: glikolízis; 2: PEP-karboxiláz; 3: NADP-specifikus almasav-dehidrogenáz; 4: fotofoszforilálás; 5: citrátkör; 6: oxidatív foszforilálás; 7: aktív K+-felvétel; 8: a K-malát kiválasztása a vakuólomba, az ozmotikus potenciál süllyed; 9: K+- és malátleadás; 10: a malát oxidációja a mitokondriumban; 11: a malát dekarboxilációja. Szaggatott vonallal a sötétben lejátszódó folyamatokat jelöltük

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave