Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


Fiziológiai szempontok az öntözés időpontjának meghatározásában

A növények normális élettevékenységének egyik alapfeltétele a vízmérleg-egyensúly. Maximális termést egy adott fajtától adott talajtípuson és tápanyagszinten csak úgy várhatunk, ha a növény az elpárologtatott vizet pótolni tudja. A vízmérleg egyensúlya a talaj felvehető vízkészlete mellett függ a talaj szellőzöttségétől, a gyökérrendszer aktív felszívófelületétől is. A növények által felvehető vízkészlet a szántóföldi vízkapacitás és a hervadási pont közötti intervallum. A hervadási pont azonban nem jelenthet kiindulási pontot az öntözés időpontjának meghatározásában, ugyanis e talajnedvesség mellett a növények már tartós fiziológiai károsodást szenvednek. A kijuttatandó vízadaggal pedig nem áztathatjuk át a talajt a szántóföldi vízkapacitást jelentő víztartalomig, ugyanis a gyökerek anyagcseréje, közvetetten a vízfelvétel is csak kellően szellőzött talajban lehet optimális. Ha a talajt vízzel telítjük, anaerob viszonyokat teremtünk, ami kedvezőtlenül hat a gyökér életfolyamataira, tápanyag- és vízfelvételére egyaránt. Az öntözés időpontjának helyes megválasztásakor azt a talajnedvességet kell alapul vennünk, amit a növény átmenetileg, maradandó fiziológiai károsodás nélkül még elvisel. Ezt az optimális talajnedvesség alsó határának nevezzük. Az a víztartalom pedig, amely mellett a gyökérrendszer élettevékenysége normális, a talaj kellően szellőzött, az optimális talajnedvesség felső határa.
117. ábra Az optimális talajnedvesség alsó és felső határának (a szántóföldi vízkapacitás %-a) változása a tenyészidő során kukoricánál és búzánál (Petinov, 1965)
118. ábra Két különböző időpontban alkalmazott öntözés hatása a gyapot fotoszintézisének intenzitására, a fiziológiai károsodás mértékére és időtartamára. Ha a talaj vízpotenciálja a −1,6 bar értéket eléri, a fotoszintézis intenzitása csökken. Ha a hervadás első jelentkezésekor öntözünk (nyíl), a fotoszintézis intenzitása már két nap után megközelíti az aszályos periódus előtti értéket (1. görbe). Ha viszont a növények huzamosabb időn keresztül szenvednek vízhiányban (2. görbe), öntözés ellenére a fotoszintézis intenzitása tartósan alacsony marad, s csak 4–5 nap után kezd emelkedni. A strukturális és fiziológiai regenerálódás huzamosabb időt igényel (Bielorai és Hopmans, 1975)

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave