Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A növekedés és a fejlődés fogalma

Az élő szervezetek egyik legszembetűnőbb sajátossága a morfogenezis, ami az egyed élete során lejátszódó mennyiségi és minőségi változásokat foglalja magában. E változások egy része morfológiai, ami lehet mikroszkópos vagy szubmikroszkopikus (új sejtalkotók, új sejtek megjelenése), és lehet makroszkópos, amikor az egyed külső megjelenése (habitusa) változik meg (új szervek megjelenése). A változások más része csak fiziológiai: külsőleg nem ismerhető fel, a növény anyagcsere-folyamataiban, a környezettel szemben támasztott igényének megváltozásában nyilvánulnak meg; és mert a fiziológiai változások morfológiai változásokhoz vezetnek, a morfológiai változások pedig mindig együtt járnak fiziológiai változásokkal, e kettő szorosan összetartozik. A növény egyedi élete tehát morfológiai és fiziológiai változások egymásutánja.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave