Pethő Menyhért

Mezőgazdasági növények élettana


A növekedés formái, intenzitása

A növények életciklusa során a zigótából elsőként a csíratengely alakul ki. Ennek két csúcsán osztódószöveteket tartalmazó vegetációs kúpok különülnek el. A vegetációs kúpok csúcsmerisztémái magukba foglalják az iniciális sejteket, valamint az elsődleges merisztémákat. Utóbbiak már determináltak, azaz csak meghatározott szöveteket hoznak létre (hisztogének). Az elsődleges merisztémák osztódásával keletkező sejtek elveszítik osztódóképességüket, és meghatározott szövetekké differenciálódnak. A szöveti differenciálódás új szervek megjelenésével is jár; a mag embriója azonban még differenciálatlan (de már determinált) szöveteket tartalmaz. A magnyugalom időszakában az életfolyamatok intenzitása csökken, a növekedés korlátozott. Kedvező feltételek esetén a mag vizet vesz fel, az életfolyamatok élénkülnek, az embrió intenzív növekedésnek indul, a maghéj felreped és a mag kicsírázik. A csíra intenzív növekedése, a szervkezdemények kialakulása, majd fokozatos nagyobbodása eredményeként kialakulnak a 3–5 leveles palánta szervei (232. ábra). A palántán már elágazó gyökérrendszert és valódi lombleveleket különböztetnek meg. A sziklevél és a gyökérnyak közötti hajtásrészt szik alatti szárnak (hipokotil) nevezzük. E vegetatív szervek differenciálódása mögött a merisztematikus sejtek osztódása, a leánysejtek egy részének sejtnagyobbodása, sajátos felépítésű és funkciójú szövetek kialakulása rejlik.

Mezőgazdasági növények élettana

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 831 6

A viszonylag bőséges külföldi és szegényes hazai növényélettani tankönyvek, kézikönyvek mellett alig találkozunk a szántóföldi növénytermesztés és kertészet elméleti megalapozását szolgáló növényélettani munkákkal.

Ezt a hiányt pótolta a jelen munka 1984-es kiadása. A három évtizedes egyetemi oktatói tapasztalatokkal kialakított tematika hangsúlyozottan foglalkozott a termesztett növények szervesanyag-termelésének növényélettani alapjaival.

Az új tudományos eredmények alapján átdolgozott mű hangsúlyos része az anyagcsere-élettan, a bioreguláció, a stresszfiziológia, valamint a termésképzés élettana. A kézikönyv hasznos segítséget nyújt a növényélettan hazai felsőoktatásában, ugyanúgy hasznosíthatják a korábban végzett szakemberek is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/petho-mezogazdasagi-novenyek-elettana//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave