Fodorné Csányi Piroska, Horányi György, Kiss Tamás, Simándi László

Szervetlen kémiai nevezéktan

Az IUPAC 2005. évi szabályai


Bevezetés

Ez a fejezet rövid történeti áttekintést ad a kémiai nevezéktanról (IR-1.2. fejezet), ezt a célok, feladatok és módszerek összefoglalása követi (IR-1.3IR-1.5. fejezet). Több nevezéktani rendszer van, amelyet a szervetlen kémiában alkalmazni lehet, ezek rövid összefoglalása szerepel az IR-1.5.3.5. szabályban, bevezetésként a későbbi sokkal részletesebb fejezetekhez. Mivel mindegyik rendszer a vegyület helyes nevét adja meg, az IR-1.5.3. szabályban egy folyamatábra segíti annak eldöntését, melyik a legmegfelelőbb név az adott vegyülettípusra. Az IR-1.6. fejezet összefoglalja a legfontosabb változtatásokat az eddigi nevezéktanokhoz képest, és végül az IR-7. fejezet irodalomjegyzéke a kémia egyéb területeinek nevezéktanát sorolja fel.

Szervetlen kémiai nevezéktan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

A szervetlen kémiai nevezéktan (A IUPAC 2005. évi szabályai) az 1962 óta a magyar kémiai elnevezés területén folyó munkák folytatása. A könyv az 1995-ben megjelent Szervetlen kémiai nevezéktan I. kötetének átdolgozott változata. Az átdolgozás alapja a Nomenclature of Inorganic Chemistry, IUPAC Recommendations 2005 című könyv.

A nevezéktanban végrehajtott változtatások egyik célja az volt, hogy a szervetlen és a szerves kémiai nevezéktani rendszerek - amennyire lehetséges - összhangban legyenek egymással. A másik cél a világosság érdekében az anyagnak az előző könyvtől való eltérő rendezése volt.

A könyv fontos új fejezete a fémorganikus vegyületek nevezéktana. Különválasztását a koordinációs vegyületektől a fémorganikus kémia viharos sebességű fejlődése indokolta. Lényegesen megváltozott az oxosavak és származtatott anionjaik nevezéktana.

Az új elemek nevét és az elnevezési eljárást is tartalmazza a könyv.

A felhasználó arra a kérdésre, hogy hogyan nevezzen el egy vegyületet, többféle módon talál segítséget. Ezt egyrészt a folyamatábrák, másrészt a szabályzathoz kapcsolódó táblázatok segítik. Megjelenésével az azonos területen publikált szervetlen kémiai nevezéktanok érvényüket vesztik, azaz eltérés esetén a jelen könyvben közölt elnevezési szabályokat kell követni. A könyv az oktatásban, a kutatásban és az iparban tevékenykedő kémikusok számára egyaránt hasznos segédeszköz lesz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fodorne-horanyi-kiss-simandi-szervetlen-kemiai-nevezektan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave