Fodorné Csányi Piroska, Horányi György, Kiss Tamás, Simándi László

Szervetlen kémiai nevezéktan

Az IUPAC 2005. évi szabályai


A fém-fém kötés

A fém-fém kötést, vagy általánosabban a központi atomok közötti kötést a névben a központi atomok kerek zárójelbe tett és nagykötőjellel elválasztott dőlt betűs vegyjelével jelöljük. Ezt a kifejezést a központi atomok felsorolása után az iontöltés elé írjuk. A központi atomok vegyjelét ugyanabban a sorrendben soroljuk fel, ahogyan a központi atomok a névben megjelennek (azaz a VI. táblázatnak megfelelően az az első elem, amelyik a nyilat követve utolsónak szerepel. Az ilyen kötések számát arab számmal adjuk meg, amelyet az első vegyjel elé írunk és ettől helyköz választja el. Nevezéktani szempontból nem teszünk különbséget a kötések rangja között. Ha egy elemnek egynél több központi atomja van jelen a szerkezetben és jelölni kell, hogy melyik szerepel a kötésben (mert nem egyenértékűek), a központi atom helyjelét (l. az IR-9.2.5.6. szabályt) felső indexként a vegyjel után lehet írni, ahogy ezt a 4. példa mutatja.

Szervetlen kémiai nevezéktan

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

A szervetlen kémiai nevezéktan (A IUPAC 2005. évi szabályai) az 1962 óta a magyar kémiai elnevezés területén folyó munkák folytatása. A könyv az 1995-ben megjelent Szervetlen kémiai nevezéktan I. kötetének átdolgozott változata. Az átdolgozás alapja a Nomenclature of Inorganic Chemistry, IUPAC Recommendations 2005 című könyv.

A nevezéktanban végrehajtott változtatások egyik célja az volt, hogy a szervetlen és a szerves kémiai nevezéktani rendszerek - amennyire lehetséges - összhangban legyenek egymással. A másik cél a világosság érdekében az anyagnak az előző könyvtől való eltérő rendezése volt.

A könyv fontos új fejezete a fémorganikus vegyületek nevezéktana. Különválasztását a koordinációs vegyületektől a fémorganikus kémia viharos sebességű fejlődése indokolta. Lényegesen megváltozott az oxosavak és származtatott anionjaik nevezéktana.

Az új elemek nevét és az elnevezési eljárást is tartalmazza a könyv.

A felhasználó arra a kérdésre, hogy hogyan nevezzen el egy vegyületet, többféle módon talál segítséget. Ezt egyrészt a folyamatábrák, másrészt a szabályzathoz kapcsolódó táblázatok segítik. Megjelenésével az azonos területen publikált szervetlen kémiai nevezéktanok érvényüket vesztik, azaz eltérés esetén a jelen könyvben közölt elnevezési szabályokat kell követni. A könyv az oktatásban, a kutatásban és az iparban tevékenykedő kémikusok számára egyaránt hasznos segédeszköz lesz.

Hivatkozás: https://mersz.hu/fodorne-horanyi-kiss-simandi-szervetlen-kemiai-nevezektan//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave