L. Balogh Béni

Küzdelem Erdélyért

A magyar-román viszony és a kisebbségi kérdés 1940-1944 között


Historiográfiai áttekintés

Az 1940. augusztus 30-án kihirdetett második bécsi döntés és a háborúból való 1944. augusztus 23-i román kiugrás között eltelt mintegy négy év a 20. századi magyar–román kapcsolatok talán legvitatottabb és legellentmondásosabb periódusát képezi. Ezt jelzi, hogy a magyar és a román történetírás az esetek többségében egymástól merőben eltérő módon értékelte és értékeli ma is a második bécsi döntés következményeit, az észak-erdélyi román és a dél-erdélyi magyar kisebbség helyzetét, valamint az államközi kapcsolatok alakulását ebben a korszakban. Az is szembetűnő, hogy a két ország historiográfiájában nem azonos súllyal szerepel a kérdés. Míg ugyanis Magyarországon ez távolról sem került a legújabb kori történeti kutatások homlokterébe, addig a múlt század nyolcvanas éveiben a felülről irányított román történetírás egyik legkedveltebb témája lett Észak-Erdély 1940–1944 közötti sorsa. A kérdés iránt tanúsított felfokozott román történetírói érdeklődés a cenzúra eltörlése után, a kilencvenes évtizedben sem hagyott alább.5

Küzdelem Erdélyért

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 112 7

E könyv a magyar-román viszonyt és az ehhez elválaszthatatlanul kapcsolódó kisebbségi kérdést vizsgálja az 1940. augusztus 30-án kihirdetett második bécsi döntés és a háborúból való 1944. augusztus 23-i román kiugrás közötti időszakban. Műfaját tekintve diplomáciatörténeti mű. A fő hangsúly a kétoldalú viszony alakulásán, a „hagyományosnak" számító politikai-diplomáciai aspektusok elemzésén van, a kisebbségi kérdést ennek függvényében tárgyalja.

A kötet nem csak a téma kutatóinak, hanem az Erdély sorsa iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönségnek is jó szívvel ajánlható. A második bécsi döntésnek és az ezt követő négy évnek ugyanis napjainkig ható következményei vannak, és mind a magyar, mind a román köztudatban elevenen él az emléke. A magyar és a román levéltárak anyagai, a diplomáciai okmánytárak, a szakirodalom, a sajtó, valamint a korabeli szereplők visszaemlékezései alapján megírt mű ezért a mára nézve is sok tanulsággal szolgál. Egyben segít eligazodni a 20. századi magyar−román viszony bonyolult szövevényében, ugyanakkor hiteles képet fest az Erdély birtoklásáért folytatott küzdelem egyik legizgalmasabb, sorsdöntő időszakáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/l-kuzdelem-erdelyert//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave