L. Balogh Béni

Küzdelem Erdélyért

A magyar-román viszony és a kisebbségi kérdés 1940-1944 között


A második bécsi döntés érvénytelenségét kimondó román nyilatkozat

A likvidációs tárgyalások 1940. októberi megszakadása után, mint láttuk, irányváltás kezdődött a román kormány Magyarországgal szembeni politikájában: a kétoldalú tárgyalások helyett immár Berlin és Róma közvetlen beavatkozását szorgalmazta. Az irányváltásban burkoltan benne rejlett az 1941 tavaszán már nyíltan is megfogalmazott célkitűzés: az ugyanis, hogy a tengelyhatalmak előtt rá kell mutatni a bécsi „diktátum” minden téren abszurd következményeire és arra, miszerint a döntést valójában a magyar fél érvényteleníti azzal, hogy az észak-erdélyi románok üldözésével megszegi annak előírásait. Igaz, a tengelyhatalmak nyomására Bukarest 1941 januárjától készséget mutatott a magyar–román tárgyalások újrafelvételére, de csak a menekültek és kiutasítottak, illetve egy kisebbségi szerződés ügyében, amire viszont a magyar kormány nem volt hajlandó. A vasgárdista lázadás leverését követően, a romániai belső helyzet megszilárdulásával egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy Bukarest nem a bécsi döntés által teremtett helyzet konszolidálásában, hanem a döntőbírósági határozat felülvizsgálatát célzó diplomáciai akció módszeres előkészítésében érdekelt.

Küzdelem Erdélyért

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 112 7

E könyv a magyar-román viszonyt és az ehhez elválaszthatatlanul kapcsolódó kisebbségi kérdést vizsgálja az 1940. augusztus 30-án kihirdetett második bécsi döntés és a háborúból való 1944. augusztus 23-i román kiugrás közötti időszakban. Műfaját tekintve diplomáciatörténeti mű. A fő hangsúly a kétoldalú viszony alakulásán, a „hagyományosnak" számító politikai-diplomáciai aspektusok elemzésén van, a kisebbségi kérdést ennek függvényében tárgyalja.

A kötet nem csak a téma kutatóinak, hanem az Erdély sorsa iránt érdeklődő szélesebb olvasóközönségnek is jó szívvel ajánlható. A második bécsi döntésnek és az ezt követő négy évnek ugyanis napjainkig ható következményei vannak, és mind a magyar, mind a román köztudatban elevenen él az emléke. A magyar és a román levéltárak anyagai, a diplomáciai okmánytárak, a szakirodalom, a sajtó, valamint a korabeli szereplők visszaemlékezései alapján megírt mű ezért a mára nézve is sok tanulsággal szolgál. Egyben segít eligazodni a 20. századi magyar−román viszony bonyolult szövevényében, ugyanakkor hiteles képet fest az Erdély birtoklásáért folytatott küzdelem egyik legizgalmasabb, sorsdöntő időszakáról.

Hivatkozás: https://mersz.hu/l-kuzdelem-erdelyert//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave