Dudits Dénes, Györgyey János

Zöld GMO-k a laboratóriumban és a szántóföldön


Növényi őssejtek: a fejlődési program rugalmassága

Szemben a magasabb rendű állatokkal és az emberrel, a növények szervei nem az embrionális fejlődés során alakulnak ki, csak egyes sejtcsoportok elkülönülése jelzi a későbbi hajtás- és gyökértenyészcsúcsok, az ún. merisztémák kezdeményeit. Ezekből az osztódó sejtekben gazdag, sajátos szerkezetű szövetekből indul ki a növényi test felépítése, ami az embriogenezist követően szabad szemmel láthatóan is folytatódik. Ha meg akarjuk érteni a növényi élet lényegét, ha annak okát keressük, miként folytatódhat az égbe törő fák növekedése akár több ezer éven át, akkor ismernünk kell a merisztémák felépítését, illetve azokat a géneket, amelyek ezekben a struktúrákban sajátosan aktívak. A faóriásokon is lehet a merisztémák működését tanulmányozni, a felfedezési versenyben a kutatók mégis sokszor a könnyebb utat választják, és a fejlődésbiológiai kutatásokat előszeretettel végzik jól kezelhető, gének beépítésére, genetikai műveletekre alkalmas modellnövényeken, például a párszor tíz centiméteres lúdfűn (Arabidopsis thaliana). A GM növények vizsgálata, az egyes sejttípusok megjelölése vezetett a 20. ábrán bemutatott hajtás-, illetve gyökércsúcsi merisztémák felépítésének megismeréséhez. Az ábrán a pirossal jelzett őssejtek két megkülönböztetett képességgel rendelkeznek. Egyrészt specializált sejtekké alakulhatnak át, amivel biztosítják például a levélkezdeményekhez vagy a gyökér növekedéséhez szükséges sejtutánpótlást. Másrészt önmaguk megújításával fenntartják az őssejtek számát. Ezzel teremtik meg annak feltételét, hogy a merisztémák egy életcikluson át működhessenek, és folyamatosan új levelek, hajtások vagy gyökerek alakulhassanak ki. Az ábra azt is szemlélteti, hogy az őssejtek csoportjának szomszédságában vannak az őssejtállapot fenntartásában szerepet játszó sejtek, amelyeket kék szín jelöl. A hajtásmerisztémában az előzőekben említett WUSCHEL gén, míg a gyökérmerisztémában annak rokon változata, az ún. WOX5 gén aktivitása jellemzi ezeket a sejteket.

Zöld GMO-k a laboratóriumban és a szántóföldön

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 131 8

Miként segíti a géntechnológia a növények nemesítését? Hogyan készülnek a génnemesített növények, a zöld GMO-k? Mit mond a tudomány az egyes GM növények egészségügyi és környezeti kockázatairól? Milyen GM növényekre számíthatunk a közeljövőben? Kinek milyen haszna származik a növényi géntechnológiából? Adjunk-e szabad választást a magyar gazdáknak a fajták, technológiák megválasztásában? Kinek az érdeke a „GMO-cirkusz"? Miért jutottunk zsákutcába a társadalmi viták során?

A Pont könyvek sorozat új darabja, a Zöld GMO-k érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudits-gyorgyey-zold-gmo-k-a-laboratoriumban-es-a-szantofoldon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave