Dudits Dénes, Györgyey János

Zöld GMO-k a laboratóriumban és a szántóföldön


Ipari keményítőt termelő burgonya

2010-ben mérföldkő volt az EU-ban az úgynevezett Amflora burgonya (azonosítója EH92-527-1) termesztési engedélyezése. Ez volt, illetve mind a mai napig ez az egyetlen olyan növény, amelyre az unió közös engedélyezési rendszerében újonnan termesztési engedélyt adtak ki. (A MON810-es kukorica – és néhány más, engedéllyel rendelkező, de köztermesztésbe sosem került GM növény is – az uniós szintű szabályozás kezdetekor már termesztési engedéllyel rendelkező, továbbtermeszthetőnek elismert GM növény.) Az Amflora első engedélykérelmét még 1996-ban nyújtották be, azonban az EU 1998-as moratóriumáig nem jutottak döntésre. Később, a megváltozott szabályoknak megfelelően, még kétszer adták be az engedélykérelmet, mire 2010 tavaszán végül, a további pereskedéseket megelőzendő, az unió megadta rá a termesztési engedélyt.

Zöld GMO-k a laboratóriumban és a szántóföldön

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 131 8

Miként segíti a géntechnológia a növények nemesítését? Hogyan készülnek a génnemesített növények, a zöld GMO-k? Mit mond a tudomány az egyes GM növények egészségügyi és környezeti kockázatairól? Milyen GM növényekre számíthatunk a közeljövőben? Kinek milyen haszna származik a növényi géntechnológiából? Adjunk-e szabad választást a magyar gazdáknak a fajták, technológiák megválasztásában? Kinek az érdeke a „GMO-cirkusz"? Miért jutottunk zsákutcába a társadalmi viták során?

A Pont könyvek sorozat új darabja, a Zöld GMO-k érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudits-gyorgyey-zold-gmo-k-a-laboratoriumban-es-a-szantofoldon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave