Dudits Dénes, Györgyey János

Zöld GMO-k a laboratóriumban és a szántóföldön


A rizsszemek méretét befolyásoló gén izolálása géntérképezéssel

Talán az könnyen belátható, hogy a búza vagy a rizs termésének mennyisége a növényenkénti szemek számától, a felhalmozódott keményítő mennyiségétől és így a szemek méretétől függ, amit az „ezerszem” súlyával fejezünk ki. A szemek nagyságát meghatározó gének ezért a termést növelő növénynemesítés kulcsszereplői. Kérdés, miképp találhatunk ilyen géneket? Olyan feladat ez, mint gombostűt keresni a szénakazalban. A rizs 37 ezer génje közül kell kiemelni a szemek szélességét meghatározót. A géntérképezésen alapuló génvadászat számos sikert hozott, ezért érdemes a folyamat főbb lépéseit egy konkrét példa segítségével megismerni. Song és munkatársai (2007) ilyen géntérképezésen alapuló módszerrel izolálták (klónozták meg) a szemek méretét befolyásoló egyik gént.

Zöld GMO-k a laboratóriumban és a szántóföldön

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 131 8

Miként segíti a géntechnológia a növények nemesítését? Hogyan készülnek a génnemesített növények, a zöld GMO-k? Mit mond a tudomány az egyes GM növények egészségügyi és környezeti kockázatairól? Milyen GM növényekre számíthatunk a közeljövőben? Kinek milyen haszna származik a növényi géntechnológiából? Adjunk-e szabad választást a magyar gazdáknak a fajták, technológiák megválasztásában? Kinek az érdeke a „GMO-cirkusz"? Miért jutottunk zsákutcába a társadalmi viták során?

A Pont könyvek sorozat új darabja, a Zöld GMO-k érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudits-gyorgyey-zold-gmo-k-a-laboratoriumban-es-a-szantofoldon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave