Dudits Dénes, Györgyey János

Zöld GMO-k a laboratóriumban és a szántóföldön


Génhasonlóság az élővilágban: a növényi génvadászat alapja

Már az 1980-as években, amikor az első növényi géneket sikeresen izolálták, és meghatározták DNS-ük nukleotidbázis-sorrendjét kiderült, hogy jelentős megfelelés, homológia mutatható ki még az evolúciós törzsfán távolinak tekintett növények génjeinek szerkezetében is. Sőt, ha a növényi géneket a mikrobák, az állatok vagy akár az ember megfelelő génjeihez hasonlítjuk, ott is számottevő a hasonlóság. Érdekes, hogy a DNS-szakaszok bázissorrendjének hasonlóságán túl a genetikai rendszert érintően magasabb szintű megfelelést is ki lehet mutatni. Ezt az ún. synteny jelenséget különböző fajok kromoszóma-géntérképeinek összehasonlításakor ismerhetjük fel. A gének elhelyezkedésének sorrendje két vagy több növény esetében az egyes kromoszómaszakaszokon gyakran megegyezik, ami segítheti a géntérképezést és a keresett gének azonosítását.

Zöld GMO-k a laboratóriumban és a szántóföldön

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 131 8

Miként segíti a géntechnológia a növények nemesítését? Hogyan készülnek a génnemesített növények, a zöld GMO-k? Mit mond a tudomány az egyes GM növények egészségügyi és környezeti kockázatairól? Milyen GM növényekre számíthatunk a közeljövőben? Kinek milyen haszna származik a növényi géntechnológiából? Adjunk-e szabad választást a magyar gazdáknak a fajták, technológiák megválasztásában? Kinek az érdeke a „GMO-cirkusz"? Miért jutottunk zsákutcába a társadalmi viták során?

A Pont könyvek sorozat új darabja, a Zöld GMO-k érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dudits-gyorgyey-zold-gmo-k-a-laboratoriumban-es-a-szantofoldon//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave