Kremmer Tibor, Torkos Kornél

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata


Származékképzés a királis elválasztásokban

Az 5.2.8. fejezet részletesen tárgyalja a királis vegyületek enantiomerjeinek folyadékkromatográfiás elválasztását. A különböző elválasztási mechanizmusok között a kereskedelemben beszerezhető királis álló fázisok, illetőleg az áramló fázisban a királis adalékok alkalmazása (dinamikus egyensúlyok) mellett további lehetőséget kínál az enantiomerek homokirális reagenssel való átalakítása diasztereomerekké. Ebben előnyt jelent a két kiralitáscentrum közelsége, ill. a reagensen korformációsan nem mozgó vagy térgátolt csoportok jelenléte. Fontos, hogy a reakció során racemizáció, ill. epimerizáció ne történjen, és hogy az enantiomerek hasonló sebességgel reagáljanak. Legjobb, ha a reagens a kromofor csoportot is tartalmazza. A szakirodalomban már több mint 100 reagens ismeretes, amelyek közül legfontosabbak az aminosavakból, ill. aminoalkoholokból amidok, karbamátok, karbamidok ill. izokarbamidok keletkezésével járó származékképzési eljárások.

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 109 7

Az elválasztási műveletek kezdetleges vagy kifinomult formái (fajtázás, szitálás, szűrés stb.) ősidők óta az alapvető emberi tevékenységek közé tartoznak. Fejlődésük az ókortól kezdve a középkori alkimistákon keresztül az újkor és az ipari forradalom eredményein át a modern tudományos és technikai eljárásokig az emberiség kultúrtörténetének jelentős részét képezi. Általában megállapítható, hogy a különböző elválasztástechnikák tapasztalati úton, az anyagi világ jelenségeinek és törvényszerűségeinek megismerésével szoros kölcsönhatásban, annak részeként és igényeként alakultak ki.

Könyvünk az egyetemi tananyagot kiegészítve az elméleti alapok tárgyalásán túlmenően az elválasztástechnika modern módszereiről (mintaelőkészítés, kromatográfia, elektroforézis és ultracentrifugálás) és fontosabb alkalmazási területeiről kíván áttekintést adni. Az egyes fejezetekben bemutatott gyakorlati példák a (bio)analitikában, a biológiai és biokémiai kutatásokban, laboratóriumi diagnosztikában dolgozó szakemberek széles körének érdeklődését figyelembe véve főleg a biotechnológia, az élettan és a kórélettan szempontjából fontos alkalmazási területeken és vegyületcsoportokon (enzimek, fehérjék, gliko- és lipoproteinek, mono- és oligoszacharidok, nukleozidok, nukleotidok stb.) kívánják bemutatni a korszerű elválasztástechnikai módszerek széles spektrumát és alkalmazhatóságát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kremmer-torkos-elvalasztastechnikai-modszerek-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave