Kremmer Tibor, Torkos Kornél

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata


A szilárd fázisú mikroextrakció (Solid Phase MicroExtraction, SPME)

A szilárd fázisú mikroextrakció (SPME) a különböző anyagkeverékek szilárd fázison történő elválasztásának igen egyszerű, gyors és hatékony módszere, amely az SPE határesetének tekinthető, és oldatok (vízminták), de szilárd minták gőzterének vizsgálatára is alkalmazható. A módszer fontos eleme egy ömlesztett kvarcszál (fiber), amelynek felületére kémiai kötéssel különböző polimer folyadékfilmet rögzítenek. A vízmintába merített kvarcszálon állandó keverés közben kb. 2–30 perc alatt a szerves mikroszennyezők az adott komponensre jellemző megoszlási hányados értékének megfelelően abszorbeálódnak. Ezt követően a mintát tartalmazó kvarcszálat a 2.4.5.1. ábrán látható eszköz segítségével a gázkromatográf fűtött injektorába (200–300 °C) juttatják, ahol a szerves komponensek deszorbeálódnak, és az analízis elvégezhető. A módszert elsősorban vízminták vizsgálatára dolgozták ki, ahol a szükséges mintatérfogat mindössze 5–20 cm³. Az SPME oldószert nem igényel, és a dúsítás mértéke a körülményektől függően 102–105-szeres lehet.

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 109 7

Az elválasztási műveletek kezdetleges vagy kifinomult formái (fajtázás, szitálás, szűrés stb.) ősidők óta az alapvető emberi tevékenységek közé tartoznak. Fejlődésük az ókortól kezdve a középkori alkimistákon keresztül az újkor és az ipari forradalom eredményein át a modern tudományos és technikai eljárásokig az emberiség kultúrtörténetének jelentős részét képezi. Általában megállapítható, hogy a különböző elválasztástechnikák tapasztalati úton, az anyagi világ jelenségeinek és törvényszerűségeinek megismerésével szoros kölcsönhatásban, annak részeként és igényeként alakultak ki.

Könyvünk az egyetemi tananyagot kiegészítve az elméleti alapok tárgyalásán túlmenően az elválasztástechnika modern módszereiről (mintaelőkészítés, kromatográfia, elektroforézis és ultracentrifugálás) és fontosabb alkalmazási területeiről kíván áttekintést adni. Az egyes fejezetekben bemutatott gyakorlati példák a (bio)analitikában, a biológiai és biokémiai kutatásokban, laboratóriumi diagnosztikában dolgozó szakemberek széles körének érdeklődését figyelembe véve főleg a biotechnológia, az élettan és a kórélettan szempontjából fontos alkalmazási területeken és vegyületcsoportokon (enzimek, fehérjék, gliko- és lipoproteinek, mono- és oligoszacharidok, nukleozidok, nukleotidok stb.) kívánják bemutatni a korszerű elválasztástechnikai módszerek széles spektrumát és alkalmazhatóságát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kremmer-torkos-elvalasztastechnikai-modszerek-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave