Kremmer Tibor, Torkos Kornél

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata


A gélkromatográfia módszerei és alkalmazási területei

Más elválasztástechnikai módszerekhez hasonlóan a gélkromatográfia is analitikai, vagy preparatív célú lehet. Elválasztástechnikai szempontból a gélkromatográfia elsősorban az oszlopkromatográfia módszereivel (atmoszférikus-nyílt oszlop, kis és középnyomású, ill. FPLC-HPLC) valósítható meg. Emellett azonban a gyors és egyszerűbb planáris, rétegkromatográfiás technikák is elterjedtek. A preparatív oszlopok mérete igen változatos lehet (10–50 cm hosszú, 3–5 cm átmérővel), ami elsősorban a minta térfogatától függ. Tekintettel arra, hogy a minta összetevőinek hígulása (alapvonal szélesedése) általában 3–5-szörös, a minta térfogata az (5.5.5.4.1) és (5.5.5.4.2) összefüggések alapján nem haladhatja meg az oszlop teljes térfogatának 5–10%-át. A gélkromatográfia viszonylag alacsony felbontóképessége miatt az analitikai célokra viszonylag hosszú (50–100 cm) és vékony (0,5–1 cm) oszlopok szükségesek. A nagy hatékonyságú folyadékkromatográfiás (HPLC) töltetek esetében a szokványos analitikai méretű (25 × 0,46 cm) oszlopokat alkalmazzák.

Elválasztástechnikai módszerek elmélete és gyakorlata

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 109 7

Az elválasztási műveletek kezdetleges vagy kifinomult formái (fajtázás, szitálás, szűrés stb.) ősidők óta az alapvető emberi tevékenységek közé tartoznak. Fejlődésük az ókortól kezdve a középkori alkimistákon keresztül az újkor és az ipari forradalom eredményein át a modern tudományos és technikai eljárásokig az emberiség kultúrtörténetének jelentős részét képezi. Általában megállapítható, hogy a különböző elválasztástechnikák tapasztalati úton, az anyagi világ jelenségeinek és törvényszerűségeinek megismerésével szoros kölcsönhatásban, annak részeként és igényeként alakultak ki.

Könyvünk az egyetemi tananyagot kiegészítve az elméleti alapok tárgyalásán túlmenően az elválasztástechnika modern módszereiről (mintaelőkészítés, kromatográfia, elektroforézis és ultracentrifugálás) és fontosabb alkalmazási területeiről kíván áttekintést adni. Az egyes fejezetekben bemutatott gyakorlati példák a (bio)analitikában, a biológiai és biokémiai kutatásokban, laboratóriumi diagnosztikában dolgozó szakemberek széles körének érdeklődését figyelembe véve főleg a biotechnológia, az élettan és a kórélettan szempontjából fontos alkalmazási területeken és vegyületcsoportokon (enzimek, fehérjék, gliko- és lipoproteinek, mono- és oligoszacharidok, nukleozidok, nukleotidok stb.) kívánják bemutatni a korszerű elválasztástechnikai módszerek széles spektrumát és alkalmazhatóságát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/kremmer-torkos-elvalasztastechnikai-modszerek-elmelete-es-gyakorlata//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave