Maynard Smith John, Szathmáry Eörs

A földi élet regénye

Az élet születésétől a nyelv kialakulásáig


Korlátozott és korlátlan öröklődés

Az egymással versengő autokatalitikus ciklusok esete a korlátozott öröklődésre példa. Bár többféle replikálódni képes típus létezik, A és A1, a lehetséges változatok száma nemcsak véges, de meglehetősen kicsi is. Ez előrelépést jelent az egyszerű sokszorozódáshoz képest, amelyben egyetlen típusból lesz egyre több, de nem elég az evolúcióhoz. A folyamatos evolúcióhoz korlátlan öröklődésű rendszerre van szükség, amelyben tetszőlegesen nagy számú, replikációra képes változat létezhet. Az öröklődés az összes ma élő szervezetben nukleinsavak, rendszerint DNS, homológ bázispárosodásán alapszik. Leslie Orgel, a replikáció eredetének feltárásában úttörő szerepet játszó kutató szavaival élve: ha az élet történetét visszafelé követjük az időben egészen a kezdetekig, a jellemző vonások fokozatosan eltűnnek, míg végül csupán a homológ bázispárosodás marad. Ez a folyamat annyira fontos az élet mibenlétének megértéséhez, hogy bemutatjuk az 1.3. ábrán, noha a legtöbb olvasó valószínűleg már ismeri. A bázispárosodás ugyanis korlátlan öröklődésre ad módot. Egymillió bázispár esetén a lehetséges replikálható változatok száma négy az egymilliomodik hatványon, ami sokszorosan meghaladja a Világegyetemben található atomok számát. Ez megfelelő alapot szolgáltat a folyamatos evolúcióhoz.

A földi élet regénye

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 104 2

1995-ben jelent meg a The Major Transitions in Evolution című átfogó mű Szathmáry Eörs és az azóta elhunyt Maynard Smith tollából, melyet sokan az elmúlt száz év egyik legfontosabb evolúcióról szóló művének tartanak. Az ennek nyomán született összefoglaló könyv magyarul először 2000-ben jelent meg. A téma művelése természetesen nem állt meg, most az Olvasó az Oxford University Press engedélyével egy korszerűsített és bővített kiadást tart a kezében.

Az élő szervezetek lenyűgözően bonyolultak. Minél többet tudunk meg róluk - biokémiájukról, anatómiájukról, viselkedésükről -, annál inkább megdöbbenünk az evolúciós alkalmazkodás felfedezett részletein. E könyv a művelt olvasó számára az evolúció új képét kínálja, melynek magja az a felismerés, hogy az evolúció során történt néhány gyökeres változás az örökletes információ tárolásában, kifejeződésében és átadásában, amelyek egyszersmind a komplexitás növekedését is lehetővé tették. Ezzel párhuzamosan gyakran tapasztaljuk, hogy a korábban függetlenül szaporodó replikátorok (másolódni képes molekulák, sejtek, organizmusok) magasabb evolúciós egységbe szerveződnek. Ha az alacsonyabb szint evolúcióját a magasabb nem tartaná kordában, mi sem lennénk itt. A folyamatokat kísérő munkamegosztás szintén a komplexitás növekedésének irányába hatott.

A szerzők a könyvben az evolúció nagy lépéseit tekintik át az első replikátorok sejtekké szerveződésétől az emberi nyelvkészség kialakulásáig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/maynard-smith-szathmary-a-foldi-elet-regenye//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave