Maynard Smith John, Szathmáry Eörs

A földi élet regénye

Az élet születésétől a nyelv kialakulásáig


Az emberi társadalmak jellegzetességei

Gyakran hangoztatják, hogy az emberi társadalmak meghatározó jegye a kulturális öröklődés: a társadalom tagjai meggyőződésüket és viselkedésüket, tudásukat és jártasságaikat az előző nemzedéktől tanulják, nem pedig genetikai öröklődés útján kapják. Ez a nézet nyilvánvalóan sok igazságot tartalmaz, különösen az egyének vagy a társadalmak közötti különbségek tekintetében. Az egyének szintjén a politikai nézetekben mutatkozó eltéréseket nem eltérő gének okozzák. A társadalmak szintjén London mai lakói és az 1098-ban ott élők közötti különbségek, vagy a mai londoniak és pekingiek közötti különbségek kulturális, nem pedig genetikai eltérésekre vezethetők vissza. Mindemellett bizonyos fenntartásokat meg kell fogalmaznunk. Először is kulturális öröklődés néhány esetben az állatok körében is előfordul, ami fontos az emberi kultúra eredetének feszegetésekor. Másodszor, az embereknek az a képessége, hogy tanulhatnak és kulturális öröklődésre épülő társadalmakat hozhatnak létre, genetikai alapokon nyugszik: az emberi társadalmak azért különböznek a csimpánzok társadalmaitól, mert az emberek és a csimpánzok genetikailag különbözők. Harmadszor, az emberek bizonyos dolgokat könnyebben tanulnak, mint másokat: az emberi elme nem tiszta lap, amelyre a tapasztalás azt ír, amit akar.

A földi élet regénye

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 104 2

1995-ben jelent meg a The Major Transitions in Evolution című átfogó mű Szathmáry Eörs és az azóta elhunyt Maynard Smith tollából, melyet sokan az elmúlt száz év egyik legfontosabb evolúcióról szóló művének tartanak. Az ennek nyomán született összefoglaló könyv magyarul először 2000-ben jelent meg. A téma művelése természetesen nem állt meg, most az Olvasó az Oxford University Press engedélyével egy korszerűsített és bővített kiadást tart a kezében.

Az élő szervezetek lenyűgözően bonyolultak. Minél többet tudunk meg róluk - biokémiájukról, anatómiájukról, viselkedésükről -, annál inkább megdöbbenünk az evolúciós alkalmazkodás felfedezett részletein. E könyv a művelt olvasó számára az evolúció új képét kínálja, melynek magja az a felismerés, hogy az evolúció során történt néhány gyökeres változás az örökletes információ tárolásában, kifejeződésében és átadásában, amelyek egyszersmind a komplexitás növekedését is lehetővé tették. Ezzel párhuzamosan gyakran tapasztaljuk, hogy a korábban függetlenül szaporodó replikátorok (másolódni képes molekulák, sejtek, organizmusok) magasabb evolúciós egységbe szerveződnek. Ha az alacsonyabb szint evolúcióját a magasabb nem tartaná kordában, mi sem lennénk itt. A folyamatokat kísérő munkamegosztás szintén a komplexitás növekedésének irányába hatott.

A szerzők a könyvben az evolúció nagy lépéseit tekintik át az első replikátorok sejtekké szerveződésétől az emberi nyelvkészség kialakulásáig.

Hivatkozás: https://mersz.hu/maynard-smith-szathmary-a-foldi-elet-regenye//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave