Maróth Miklós

Iszlám és politikaelmélet


A „medinai alkotmány”

Mohamed 622-ben kényszerült elhagyni szülővárosát, Mekkát, és elfogadva az egymással hadilábon álló törzsek, a Khazradzs (Khazraǧ) és az Ausz (Aws) hívását, követőivel együtt áttelepült Jaszrib (Jaṯrib) városába. Itt részben békét kellett teremtenie a két említett rivális törzs között, részben rendeznie kellett saját Mekkából áttelepült, valamint a városban hozzá csatlakozott, az iszlám hitére tért híveinek a helyzetét, részben szabályoznia kellett a kapcsolatokat a városban megmaradt zsidók és más lakosok között. Röviden: a törzsi keretekben élő és nomadizáló arabok történetében először kellett különböző íratlan törvények és hagyományok szerint élő elemekből összegyúrni egy immár nem vérségi, hanem azonos meggyőződésen alapuló politikai közösséget, mégpedig egy olyan városban, ahol az új hit követői jelentős és egyre növekvő számú tömeget képviseltek. Mivel az igazhívők (az új vallás hívei így nevezték magukat) önálló egységet alkottak a „városban” (a város arabul madīnat, innen Jaszrib új neve: Medina), ezért itt, azaz a „próféta városában”, a hívők közösségének vezetőjeként Mohamed a vallás mértékadó szabályai szerint látta el természetes helyzetéből adódó vezetői feladatait. Azt a ránk maradt dokumentumot, amelyben a Mohamedtól megfogalmazott és a városban lakó törzsektől elfogadott szabályok találhatók, medinai alkotmánynak nevezi az utókor, jóllehet az „alkotmány” szó ebben az esetben csak metaforikusan értendő.


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 120 2

Létezik-e az iszlám világának állameszméje? Mi az umma és a saría? Mi az állam célja? Miről szól a medinai alkotmány? Hogy függ össze vallás és politika a muzulmán világban? Ki a kalifa, a vezír, a sejk és az imám? Hogyan értelmezzük az arab világ társadalmi folyamatait? Miért érdekelte az Omajjád kalifákat Arisztotelész és Nagy Sándor levelezése? Ki volt Alfarabi, Ibn Sziná és Al-Mávardí? Összeegyeztethető-e az iszlám és a modern politika?

A Pont könyvek sorozat új darabja, az Iszlám és politikaelmélet érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/maroth-iszlam-es-politikaelmelet//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave