Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Összefoglalás

A Neyman–Pearson-féle megközelítés meghatározza a statisztikát felhasználó kutatók, többek között pszichológusok folyóiratai által gyakran hallgatólagosan elfogadott ortodox filozófiát, és azokat a kereteket, melyek között a matematikai statisztikát fejlesztik. A publikált tanulmányok szerzői közül sokan letérnek az ortodox megközelítés által kijelölt útról (talán a többség), mégis, ha vita alakul ki a statisztika helyes használatáról vagy értelmezéséről, akkor a Neyman–Pearson-filozófiára való hivatkozás mindegyik másik megközelítésre való hivatkozásnál hatékonyabb. Ennek a filozófiának megvan a saját koherens logikája, melyet meg kellene értenie minden kutatónak, és mindenkinek, aki a kutatások eredményeit felhasználja. A kitartó kudarc a filozófia megértésében számos értelmezési hibához és hibás kutatással kapcsolatos döntéshez vezetett. A félreértések nagy része onnan ered, hogy sok kutató saját tudtán kívül a statisztikáról bayesiánus módon gondolkozik, és anélkül, hogy ezt átlátná, azt hiszi, hogy a Neyman–Pearson-féle statisztika bayesiánus kérdésekre ad választ (Oakes, 1986). A zavar olyan széles körben elterjedt, hogy többen ismételten azt javasolják, hogy a pszichológusok tegyenek le végleg a szignifikanciavizsgálatról (áttekintésért lásd pl. Harlow–Mulaik–Steiger, 1997). Valójában Fisher úgy tekintett a szignifikanciavizsgálatra, mint arra az eszközre, melyet a kutató az elméletalkotásnak csak a legkorábbi fázisaiban alkalmaz. Neyman számos statisztikaalkalmazásában ritkán használta a hipotézisvizsgálatot – helyette inkább modell paraméterek körüli konfidenciahatárokat adott meg. Ezzel kapcsolatos, hogy az utóbbi évtizedek során sokan javasolták, hogy a kutatóknak rendszeresebben kellene konfidenciaintervallumokra támaszkodnia. Például az amerikai pszichológiai egyesület (American Psychological Association) 2001-es publikációs kézikönyve szerint a konfidenciaintervallumok jelentik a legjobb közlési stratégiát. A változás mindeddig lassúnak bizonyult, de a kedves olvasó segíthet az új alapok megteremtésében.

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave