Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Szubjektív valószínűség

Mindennapjaink során gyakran teszünk olyan megjegyzéseket, hogy „holnap valószínűleg esni fog a hó”, „50% az esélye annak, hogy a következő szín piros legyen”, „az üzbégek a meccs esélyesei” és „Baker spermakompetíciós elmélete valószínűleg igaz”. Ahogy azt már tudjuk, ezeknek az állításoknak egyike sem állná meg a helyét az objektív valószínűség-felfogás szempontjából (mely szerint a valószínűség nem más, mint hosszú távú relatív gyakoriság). De a „valószínű” szó mindennapi használata nem tartja tiszteletben az objektív valószínűség fogalma által támasztott szigorú követelményeket. A mindennapi szóhasználatban minden további nélkül beszélünk egyes események vagy hipotézisek valószínűségéről. A szubjektív – vagy személyes – valószínűség a hipotézisekbe vetett meggyőződésünk mértéke. Ebben az értelmezésben a valószínűség a fejünkben, nem pedig a világban létezik. Ha azt mondom, hogy „nagyon valószínű, holnap havazni fog”, állításom arról szól, hogy én milyen biztos vagyok abban, hogy holnap havazni fog. Egy meteorológus sem állíthatja, hogy tévedek, mikor magas személyes valószínűséget rendelek a holnapi hóesés lehetőségének. Igaz, a meteorológus sok mindent tud az időjárási mintázatokról, de a fejembe nem lát bele, hogy megmondja, mit gondolok. Megváltoztathatja a véleményemet azáltal, hogy közli velem a legfrissebb releváns információkat, de az állításom a holnapi havazásba vetett egyéni meggyőződésem mértékéről (abban az időpillanatban) továbbra is igaz állítás marad.

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave