Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Megállási szabályok

A likelihoodok (és így a posterior eloszlások, a Bayes-féle intervallumok és a Bayes-faktorok) nem érzékenyek a megállási szabályokra. Például az előző fejezetben fontolóra vettünk egy képzeletbeli tanulmányt, amely a G-pontos orgazmust átélő nők arányát hivatott meghatározni. Dönthetne úgy a kutató, hogy akkor áll meg, ha a mintaszám elér egy előre meghatározott értéket (pl. összesen 30-at), vagy azt is mondhatja, hogy akkor fogja abbahagyni az adatgyűjtést, amikor a G-pontos orgazmust átélő nők száma elér egy előre meghatározott értéket (pl. 6-ot). Még akkor is, ha mindkét esetben összesen 30-ból 6 nő tapasztalta meg a G-pontos orgazmust, a klasszikus Neyman–Pearson-féle elemzés alapján a populációarányt a két esetben két különböző módon számoljuk ki (6/30 vs. 5/29). A bayesiánus elemzés alapján mindkét esetben ugyanarra az eredményre jutunk. Ami mindkét esetben fontos, az az, hogy több nőt egymás után megkérdezve pontosan milyen adatokat kapunk. Válaszaik: nem, nem, nem, igen, nem és így tovább 30 válaszig. Ezek a pontos adatok. Ezen adatok megszerzésének valószínűsége adott hipotézis esetében – például egy olyan hipotézis mellett, mely szerint a populációarány = 0,3 – ugyanaz, függetlenül attól, milyen megállási szabályt használtunk. A valószínűség 0,7 × 0,7 × 0,7 × 0,3 × 0,7 … és így tovább a 30 válaszig, mindkét megállási szabály esetében. A likelihood szempontjából mindegy, hogy melyik megállási szabályt használtuk, így az a posteriort, a Bayes-féle intervallumot, és a Bayes-faktort sem érinti.

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave