Dienes Zoltán

Mitől tudomány a pszichológia?


Példák megközelítőleg normális eloszlású adatokkal

Használhatunk érzékenyebb elrendezést is ahhoz, hogy megvizsgáljuk, melyik meditációs stílus a leghatékonyabb a boldogságérzés növelésére: ahelyett, hogy megkérnénk a vizsgált személyeket, hozzanak vagy-vagy döntést, megkérhetjük őket, hogy osztályozzák a meditációkat például egy 1-től 9-ig terjedő boldogságskálán, melyen az 5-ös „semleges állapotot”, az 1 „legmélyebb depressziót”, a 9 „mennyei boldogságot” jelöl. Mindegyik alanyunktól kapunk két osztályzatot, egyet-egyet mindkét naphoz, melyen gyakorolták valamelyik meditációt (esetleg két átlagot is kérhetünk tőlük, egyet-egyet mindkét meditáció többnapi alkalmazásához). Minden egyes alanyhoz kiszámolhatjuk a különbséget: (boldogság a látványmeditációval) – (boldogság az üreselme-meditációval). Adatainkat ezek a különbségpontszámok teszik ki. Ha feltételezhetjük, hogy az egymás után vett minták átlagainak eloszlása megközelítőleg normális, akkor egy normális eloszlás a megfelelő likelihood-függvény. De akad egy probléma. A normális eloszlásnak két paramétere van: az átlag és a szórás. Nem ismerjük a populáció szórását, ami szükséges az átlag likelihoodjának kiszámolásához. Ez a probléma úgy ismert, mint a zavaró paraméterek problémája:53 szeretnénk tudni, hogy az egyik paraméter (ebben az esetben az átlag) különböző értékei mellett milyen bizonyítékok szólnak, de a likelihood-függvény egy másik paramétertől is függ (ebben az esetben a szórástól). A problémának nincsen általános megoldása.

Mitől tudomány a pszichológia?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 843 9

Mitől tudomány a pszichológia? Milyen logika húzódik meg a pszichológiai kutatások mögött?

Alapvető fontosságú könyvében Dienes Zoltán a tudományfilozófia és a statisztika kulcsproblémáit mutatja be, melyek közvetlenül és húsba vágóan érintik a pszichológiai kutatás gyakorlatát. A könyv a kutatás és pszichológiaoktatás szempontjából megkerülhetetlen, a hallgatók számára mindeddig nem vagy nehezen hozzáférhető elméleti viták és nagy hatású gondolkodók köré épül. Dienes világos és gördülékeny stílusban ismerteti Popper, Kuhn és Lakatos, Neyman és Pearson, Bayes, Fisher és Royall elképzeléseit.

Széles körű tanítási tapasztalatából kiindulva a szerző példáit a pszichológia tudományos gyakorlatából meríti, így a könyv mind a pszichológiai kutatásmódszertan, mind pedig az elméleti és történeti témákkal foglalkozó szemináriumok és előadások ideális segédkönyve.

Azoknak az érdeklődő haladó tanulóknak és kutatóknak, akik használni szeretnék a könyvben bemutatott statisztikai megközelítéseket, a következő internetes oldalt javasoljuk: http://www.lifesci.sussex.ac.uk/home/Zoltan_Dienes/inference/.

"Egy jó tankönyv legyen jól tanulható, tanítható és számon kérhető. Ez a könyv mindhárom követelményt maximálisan kielégíti, ezenkívül nemcsak tanulságos, hanem szórakoztató olvasmány is: a klasszikus angol humor legkiválóbb hagyományaira épül." (Mérő László)

Hivatkozás: https://mersz.hu/dienes-mitol-tudomany-a-pszichologia//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave