Jakab Éva

Szerzők, kiadók, kalózok

A szellemi alkotások védelmének kialakulása Európában


Blackstone tulajdoni koncepciója

A Commentaries on the Laws of England 1765–1769 között kötetenként jelent meg. A négy kötet mindegyike hozzávetőlegesen ötszáz oldalt számlál, így az egész munka mintegy kétezer oldalt tesz ki (becslések szerint 800 000 szóval).333 Az első kötet a Rights of Persons cím alatt nagyrészt alkotmányjogi kérdéseket tárgyal; a második kötet Rights of Things címmel a dologi jog, elsősorban a tulajdonjog (property law) áttekintését adja, nagyrészt a földtulajdonra (land law) koncentrálva. A harmadik kötet a Private Wrongs cím alatt az úgynevezett „civil injuries” összefoglalása (milyen bíróságokon mire lehet perelni). A negyedik kötet a Public Wrongs cím alatt a büntetőjogot foglalja össze (crimes and punishments).

Szerzők, kiadók, kalózok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 129 5

A szellemi alkotások védelme a társadalom és a jog központi problémája a modern információs társadalomban, amikor a szellemi termékek megjelenési formája a technika rohamos fejlődésével párhuzamosan alig követhető ütemben változik. Az új kihívásokra csak a kérdéskör alapos, a történelmi gyökereket is feltáró elemzése révén fogalmazhatók meg adekvát válaszok.

A szellemi alkotások jogának legizgalmasabb kérdései közé tartozik a szellemi termék és alkotója közti viszony és annak forgalomképessége. Az angol és a német jogrendszerben két egymástól lényegesen eltérő, de önmagában következetes és jól működő modell alakult ki. A kötet a könyvnyomtatás korai történetétől a 19. század végéig követi nyomon a technikai fejlődés, a szellemi áramlatok és a jogi-dogmatikai érvelések izgalmas összjátékát, és a szerzői jog szabályozását máig meghatározó, alapvető filozófiai és jogi tanokat olvasmányos formában, az eredeti források alapján mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jakab-szerzok-kiadok-kalozok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave