Jakab Éva

Szerzők, kiadók, kalózok

A szellemi alkotások védelmének kialakulása Európában


Neustetel büntetőjogi próbálkozása

A német szerzői jog történetének egyik érdekes epizódja Neustetel 1824-ben publikált értekezése, amely Kant nyomdokain haladva megpróbálta a szellemi alkotások jogosulatlan utánnyomását általános, a hatályos német jogban már ismert és alkalmazott, a római jogban és a ius communéban gyökerező szabályokból levezetni. L. J. Neustetel Der Büchernachdruck nach Römischem Recht betrachtet (Heidelberg, 1824) című munkája az utolsó dogmatikai kísérlet arra, hogy a szellemi alkotások jogi védelmét új, speciális törvények megalkotása nélkül alapozzák meg. Tulajdonképpen egy igen késői kísérletről van szó, mert korának főbb szellemi áramlatai – sőt maga Friedrich Carl von Savigny is501 – a törvényalkotás szükségessége és elkerülhetetlensége mellett foglalt állást. A korabeli szakirodalmat lapozgatva az a benyomás alakul ki az olvasóban, hogy kortársai nem szenteltek túl nagy figyelmet, illetve nem tulajdonítottak nagy jelentőséget Neustetel tanainak. A szerzői jog történetével foglalkozó modern szakirodalom viszont a személyiségi jogok, azaz a szerzőt megillető személyiségi jog egyik korai apostolát látja – és méltatja – Neustetel személyében.502

Szerzők, kiadók, kalózok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 129 5

A szellemi alkotások védelme a társadalom és a jog központi problémája a modern információs társadalomban, amikor a szellemi termékek megjelenési formája a technika rohamos fejlődésével párhuzamosan alig követhető ütemben változik. Az új kihívásokra csak a kérdéskör alapos, a történelmi gyökereket is feltáró elemzése révén fogalmazhatók meg adekvát válaszok.

A szellemi alkotások jogának legizgalmasabb kérdései közé tartozik a szellemi termék és alkotója közti viszony és annak forgalomképessége. Az angol és a német jogrendszerben két egymástól lényegesen eltérő, de önmagában következetes és jól működő modell alakult ki. A kötet a könyvnyomtatás korai történetétől a 19. század végéig követi nyomon a technikai fejlődés, a szellemi áramlatok és a jogi-dogmatikai érvelések izgalmas összjátékát, és a szerzői jog szabályozását máig meghatározó, alapvető filozófiai és jogi tanokat olvasmányos formában, az eredeti források alapján mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jakab-szerzok-kiadok-kalozok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave