Jakab Éva

Szerzők, kiadók, kalózok

A szellemi alkotások védelmének kialakulása Európában


Kitérő: Friedrich Carl von Savigny

Az elszánt porosz törvényhozási törekvések kapcsán érdemes egy exkurzust beépíteni, és kitérni a 19. század első felének – és talán minden időknek – legnagyobb német jogásza, Friedrich Carl von Savigny álláspontjának ismertetésére.552 Közismert, hogy Savigny általában a magánjogi kodifikáció ellen foglalt állást. Mindezt egy olyan korszakban, amikor a felvilágosodás hatására a kodifikációs törekvések hihetetlenül felerősödtek Európában. Gondoljunk csak a Code civil 1804-es vagy az ABGB 1811-es kibocsátására. Savigny felháborodottan és vehemensen szembeszáll a korszellemmel. Szinte maró gúnnyal nyilatkozik a felvilágosodásról, amely egész Európában érthetetlen művelődési lázat váltott ki. Szerinte ezáltal elveszett minden megértés és tisztelet a letűnt korok nagysága iránt. Hasonló módon háttérbe szorult a történelem számos vonatkozása: a népek természetes fejlődése, az alkotmányok változásai. A történelem korábban tanított és tanulságokkal szolgált – de ezt az újkor elutasította. A korszellem ehelyett a jelen és a jövő felé fordult: határtalan reményekkel és elvárásokkal csüggtek a jelenen, amelytől az abszolút tökéletesség megvalósítását várták.

Szerzők, kiadók, kalózok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 129 5

A szellemi alkotások védelme a társadalom és a jog központi problémája a modern információs társadalomban, amikor a szellemi termékek megjelenési formája a technika rohamos fejlődésével párhuzamosan alig követhető ütemben változik. Az új kihívásokra csak a kérdéskör alapos, a történelmi gyökereket is feltáró elemzése révén fogalmazhatók meg adekvát válaszok.

A szellemi alkotások jogának legizgalmasabb kérdései közé tartozik a szellemi termék és alkotója közti viszony és annak forgalomképessége. Az angol és a német jogrendszerben két egymástól lényegesen eltérő, de önmagában következetes és jól működő modell alakult ki. A kötet a könyvnyomtatás korai történetétől a 19. század végéig követi nyomon a technikai fejlődés, a szellemi áramlatok és a jogi-dogmatikai érvelések izgalmas összjátékát, és a szerzői jog szabályozását máig meghatározó, alapvető filozófiai és jogi tanokat olvasmányos formában, az eredeti források alapján mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jakab-szerzok-kiadok-kalozok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave