Jakab Éva

Szerzők, kiadók, kalózok

A szellemi alkotások védelmének kialakulása Európában


Privilégiumok, monopóliumok és cenzúra

A szellemi tulajdon és a szerzői jog gondolatának gyökerei a 15. századig nyúlnak vissza, amikor Gutenberg a nyomdagép feltalálásával sorsdöntő technikai újítást vezetett be az írott szövegek terjesztése terén. Az első nyomdagépek üzembe állításával megnyílt a lehetőség az írásművek szinte korlátlan többszörözésére és terjesztésére. A 15. század második felében a nyomdagép még költséges és gazdaságilag kockázatos újdonságnak számított, amit a mindenkori hatalom is vegyes érzelmekkel szemlélt. Ugyanakkor a nyomdászok és könyvkiadók igyekeztek a mindenkori politikai hatalom segítségét igénybe venni a rentabilitás garantálása érdekében – főleg a szerzőktől honorárium ellenében megszerzett nyomtatási jog védelmére a jogosulatlan utánnyomással szemben. Kétségtelen, hogy a politikai hatalom is igyekezett felügyelete alá vonni és folyamatosan kontrollálni a nyomtatott termékeket, mert igen korán felismerték a röpiratok politikai veszélyességét. Ilyen kölcsönösen összefonódó érdekek és megfontolások vezettek a privilégiumok kiadásához, illetve a privilégiumok, monopóliumok és a cenzúra összefonódásához a 15. századtól egész Európában. A szellemi termék privilégiumok útján való védelme gyakorlatilag csak a szerzői jogi törvények megalkotásával tűnik el a jogéletből.77

Szerzők, kiadók, kalózok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2017

ISBN: 978 963 454 129 5

A szellemi alkotások védelme a társadalom és a jog központi problémája a modern információs társadalomban, amikor a szellemi termékek megjelenési formája a technika rohamos fejlődésével párhuzamosan alig követhető ütemben változik. Az új kihívásokra csak a kérdéskör alapos, a történelmi gyökereket is feltáró elemzése révén fogalmazhatók meg adekvát válaszok.

A szellemi alkotások jogának legizgalmasabb kérdései közé tartozik a szellemi termék és alkotója közti viszony és annak forgalomképessége. Az angol és a német jogrendszerben két egymástól lényegesen eltérő, de önmagában következetes és jól működő modell alakult ki. A kötet a könyvnyomtatás korai történetétől a 19. század végéig követi nyomon a technikai fejlődés, a szellemi áramlatok és a jogi-dogmatikai érvelések izgalmas összjátékát, és a szerzői jog szabályozását máig meghatározó, alapvető filozófiai és jogi tanokat olvasmányos formában, az eredeti források alapján mutatja be.

Hivatkozás: https://mersz.hu/jakab-szerzok-kiadok-kalozok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave