Raskó István

Genetika és egészség


Nutrigenomika

Az emberiség étkezési szokásait az évezredek során számos forradalmi változás alakította. A tűz felhasználása a táplálék elkészítésére, az állatok háziasítása, a vadászó-gyűjtögető életmódról a pásztorkodásra történő áttérés, a növénytermesztés elterjedése és a tervezett mezőgazdasági termelés hatalmas populációrobbanást okozott. Az emberiség létszáma a 10 000 évvel ezelőtti 5 millióról 2013-ra 7,2 milliárdra nőtt. Az emberi élettartam az utóbbi évszázadban évente két és fél hónappal hosszabbodott. A növekedés részben a modern táplálkozásnak tulajdonítható. A táplálkozás szerepének fontossága a betegségmegelőzésben és -kezelésben a néphagyományok szintjén régóta ismert, de tudományos értelmet csak az új molekuláris genetikai eszközök alkalmazásával kapott. Az a 18. századi mondás, hogy az vagy, amit megeszel, igazán most nyert értelmet. A genomszekvenálás forradalmian új módszerei lehetőséget adtak a táplálkozási genomika, a nutrigenomika megteremtésére. A nutrigenetikát, nutrigenomikát különböző módon definiálják. Vannak, akik kizárólag a táplálkozás és a genom/gének kölcsönhatásaként, mások az egészségmegőrzés, a betegségmegelőzés és a genom/genetika/táplálkozás összefüggéseként értelmezik. A nutrigenomikát olyan tudományterületként határozhatjuk meg, amely a táplálékok és a genomvariációk génkifejeződésre gyakorolt kölcsönhatásait vizsgálja. Nutrigenomikai értelemben a táplálékok olyan jelek, szignálok, amelyeket a sejt érzékelő rendszere felismer, és hatásukra megváltozik a génkifejeződés, valamint a fehérje- és a metabolittermelés. A nutrigenomika értelmezhető úgy is, mint a táplálékeredetű szignálok specifikus sejtekben, szövetekben és szervezetekben történő vizsgálata annak érdekében, hogy a szervezet egyensúlyát befolyásoló táplálkozási hatásokat megismerjük, valamint az étrenddel összefüggő betegségekben szereplő, genomszinten ható géneket azonosítsuk.

Genetika és egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 840 8

Hogyan szabályozza táplálkozásunk a génkifejeződést és a betegséghajlamot? Mik az őssejtek, és mire használhatjuk őket a gyógyításban? Hogy változtatja meg a bennünk élő mikrovilág a betegséghajlamunkat? Mi a hálózati medicina, és mi a jelentősége a gyógyszerfejlesztésben? Milyen genetikai alapon fejlesztett vakcinákkal küzdhetünk az új típusú fertőzések ellen? Hogyan befolyásolja a méhen belüli fejlődés a későbbi betegséghajlamunkat? Hogyan alkalmazhatjuk saját genetikai adataink megismerését az életminőség javításában? Van-e az őseink földrajzi eredetével összefüggő betegséghajlamunk?

A TámPont könyvek sorozat új darabja, a Genetika és egészség érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rasko-genetika-es-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave