Raskó István

Genetika és egészség


Mik az őssejtek, és milyen felhasználási lehetőségeik vannak a betegségek gyógyításában?

Az őssejtek olyan sejtek, amelyek elméletileg korlátlan ideig osztódóképesek, valamint azzal a képességgel rendelkeznek, hogy a szervezet valamennyi szövetére jellemző, specializálódott feladatú sejt képes kialakulni belőlük. Az őssejtek tehát a test javító mechanizmusában vesznek részt. A megtermékenyített petesejt totipotensnek tekinthető, ami azt jelenti, hogy a lehetőségei totálisak, belőle a test valamennyi típusú sejtje kialakulhat. Az őssejtekből kisszámú különböző típusú sejt keletkezhet, amelyeket multipotens sejteknek nevezünk, tehát a specializálódási képességük az előzőekhez viszonyítva korlátozottabb. A pluripotens őssejtek képesek a test valamennyi sejttípusává fejlődni, de nem rendelkeznek a főtusz (magzat) kifejlődéséhez szükséges potenciállal. A pluripotens őssejtek kinyerhetők a néhány napos emberi embrióból, pluripotens „őssejtvonalakká” alakíthatók, és laboratóriumi körülmények között korlátlan ideig szaporítható sejtkultúrát kapunk. Pluripotens őssejtek a 8 hetesnél idősebb fötális szervekből is nyerhetők, valamint egyik forrásuk az újszülött köldökzsinórvére lehet. Újabb adatok szerint a felnőtt szervezet egyes szerveiben is vannak kis számban őssejtek. Az őssejt az angol stem cell fordítása, maga a stem szó a botanikából ered, és a növények regenerációjáért felelős gyökér-, illetve hajtáscsúcsi merisztémasejteket jelöli.

Genetika és egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 840 8

Hogyan szabályozza táplálkozásunk a génkifejeződést és a betegséghajlamot? Mik az őssejtek, és mire használhatjuk őket a gyógyításban? Hogy változtatja meg a bennünk élő mikrovilág a betegséghajlamunkat? Mi a hálózati medicina, és mi a jelentősége a gyógyszerfejlesztésben? Milyen genetikai alapon fejlesztett vakcinákkal küzdhetünk az új típusú fertőzések ellen? Hogyan befolyásolja a méhen belüli fejlődés a későbbi betegséghajlamunkat? Hogyan alkalmazhatjuk saját genetikai adataink megismerését az életminőség javításában? Van-e az őseink földrajzi eredetével összefüggő betegséghajlamunk?

A TámPont könyvek sorozat új darabja, a Genetika és egészség érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rasko-genetika-es-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave