Raskó István

Genetika és egészség


Mit ad a genetika a fertőzéshajlam megítéléséhez?

Miután a fertőzések kialakulásának alapvető követelménye az egyén fertőző ágensekkel történő találkozása, a fertőző betegségeket szokás volt kizárólag környezeti ártalmakként beállítani. Az ugyanazzal a mikrobával fertőzött egyénekben vagy populációkban kialakuló klinikai sokféleség felveti a fertőzések patogenezisének átértékelését. Mind epidemiológiai, mind kísérleti adatok bizonyítják, hogy a genetikának alapvető szerepe van a folyamatokban. Az egyéni fertőzéshajlamban vagy rezisztenciában részt vevő genetikai variációk öröklődésének spektruma igen széles – a mendeli öröklésmenetet mutató monogénes mintázattól a poligénes öröklődésig terjed. Az egyénekben meglévő, fertőzésekre hajlamosító gének általában alacsony penetranciájúak, azaz egyenkénti betegségokozó képességük igen alacsony. A hajlamosító allélok megléte nem jelenti azt, hogy a hordozó egyén biztosan mutatni fogja a csökkent ellenállás klinikai tüneteit. Ehhez a hajlamosító gének mellett káros környezeti hatások együttléte is szükséges. Ebben az esetben a környezet tágabb értelemben értendő, magában foglalja az intrauterin, a táplálkozási és a lakókörnyezet együttes hatását. A hajlamosító gének és a környezet viszonyát a megtöltött fegyverhez és annak ravaszához hasonlíthatjuk. A töltött fegyver, bár potenciális veszélyt jelent, önmagától nem sül el, csak a ravasz meghúzása után. A szervezetben olyan védőmechanizmusok is működnek, amelyek minimalizálják a környezetből a szervezetet folyamatosan támadó fertőző ágensek patogenitását. A környezeti genomika célja azon allélok megismerése, amelyek a detoxifikáló enzimek, a jelátviteli és a metabolizmus-rendszerek részeiként ebben a mechanizmusban részt vesznek.

Genetika és egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 840 8

Hogyan szabályozza táplálkozásunk a génkifejeződést és a betegséghajlamot? Mik az őssejtek, és mire használhatjuk őket a gyógyításban? Hogy változtatja meg a bennünk élő mikrovilág a betegséghajlamunkat? Mi a hálózati medicina, és mi a jelentősége a gyógyszerfejlesztésben? Milyen genetikai alapon fejlesztett vakcinákkal küzdhetünk az új típusú fertőzések ellen? Hogyan befolyásolja a méhen belüli fejlődés a későbbi betegséghajlamunkat? Hogyan alkalmazhatjuk saját genetikai adataink megismerését az életminőség javításában? Van-e az őseink földrajzi eredetével összefüggő betegséghajlamunk?

A TámPont könyvek sorozat új darabja, a Genetika és egészség érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rasko-genetika-es-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave