Raskó István

Genetika és egészség


Fenomika

Az egyetlen gén öröklődő megváltozásából, mutációjából eredő genetikai betegségek ritkák, a születéskori előfordulási gyakoriságuk kisebb, mint 1:2000. Ezek a monogénes betegségek csak a populáció 7–8%-át érintik, azonban a lejátszódó kórfolyamatok megértése orvosi szempontból rendkívül fontos, hiszen a tanulmányozásuk során számos olyan általánosítható törvényszerűségre derülhet fény, amelyeket a gyakran előforduló, komplex betegségek megismerésében is hasznosítani lehet. A molekuláris biológiai vizsgálatokat a klinikai gyakorlatban elsősorban a monogénes genetikai betegségek születés előtti és posztnatális diagnózisában, a heterozigóta hordozók kimutatásában és a genetikai komponensű komplex betegségek hajlamosító génjeinek azonosításában alkalmazzák.

Genetika és egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 840 8

Hogyan szabályozza táplálkozásunk a génkifejeződést és a betegséghajlamot? Mik az őssejtek, és mire használhatjuk őket a gyógyításban? Hogy változtatja meg a bennünk élő mikrovilág a betegséghajlamunkat? Mi a hálózati medicina, és mi a jelentősége a gyógyszerfejlesztésben? Milyen genetikai alapon fejlesztett vakcinákkal küzdhetünk az új típusú fertőzések ellen? Hogyan befolyásolja a méhen belüli fejlődés a későbbi betegséghajlamunkat? Hogyan alkalmazhatjuk saját genetikai adataink megismerését az életminőség javításában? Van-e az őseink földrajzi eredetével összefüggő betegséghajlamunk?

A TámPont könyvek sorozat új darabja, a Genetika és egészség érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rasko-genetika-es-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave