Raskó István

Genetika és egészség


Gyermekek és felnőttek tesztjei

Itt az esetek nagyobb részében valamilyen genetikai betegség hordozói státuszának megállapítása a cél azoknál a családoknál vagy etnikai csoportoknál, ahol a betegség gyakrabban fordul elő. Így a feketéknél a sarlósejtes anémia, a zsidóknál és a francia kanadaiaknál a Tay–Sachs-betegség, a mediterránoknál és a délkelet-ázsiaiaknál a talasszémia-hordozás kizárása céljából végzik a tesztelést. Azoknál a családoknál, ahol X-kromoszómához kötött mutáció (hemofília, törékeny X-kromoszóma-szindróma) fordul elő, vagy ahol cisztás fibrózisos, izomsorvadásos beteg gyermek született, szintén ajánlott a tesztelés. Kérdéses, hogy milyen életkorban kell ezt elvégezni. Súlyos etikai problémák is jelentkezhetnek a potenciális stigmatizáció, a genetikai diszkrimináció, az érintett egyének önbizalomvesztése következtében.

Genetika és egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 840 8

Hogyan szabályozza táplálkozásunk a génkifejeződést és a betegséghajlamot? Mik az őssejtek, és mire használhatjuk őket a gyógyításban? Hogy változtatja meg a bennünk élő mikrovilág a betegséghajlamunkat? Mi a hálózati medicina, és mi a jelentősége a gyógyszerfejlesztésben? Milyen genetikai alapon fejlesztett vakcinákkal küzdhetünk az új típusú fertőzések ellen? Hogyan befolyásolja a méhen belüli fejlődés a későbbi betegséghajlamunkat? Hogyan alkalmazhatjuk saját genetikai adataink megismerését az életminőség javításában? Van-e az őseink földrajzi eredetével összefüggő betegséghajlamunk?

A TámPont könyvek sorozat új darabja, a Genetika és egészség érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rasko-genetika-es-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave