Raskó István

Genetika és egészség


Apolipoproteinek, álomkór, elbutulás

A szubszaharai afrikai lakosság tízezrei szenvednek tripanoszómiázisban, közkeletű nevén álomkórban. Az apolipoprotein L1 vérplazmafehérje génjének két polimorfizmusa gyakori az afroamerikaiakban. Mindkét polimorfizmus kapcsolatba hozható az afrikai eredetűekben előforduló súlyos vesebetegséggel. Ugyanakkor a variáns fehérjét hordozó vérplazma elpusztítja az álomkórt okozó egyik tripanoszóma-alfajt, ezért a variánst hordozó afrikaiak ellenállóbbak az álomkórral szemben. A variáns az elmúlt 10 000 évben szaporodott föl a szubszaharai afrikai populációban, valószínűleg az álomkór szelekciós hatására.

Genetika és egészség

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 840 8

Hogyan szabályozza táplálkozásunk a génkifejeződést és a betegséghajlamot? Mik az őssejtek, és mire használhatjuk őket a gyógyításban? Hogy változtatja meg a bennünk élő mikrovilág a betegséghajlamunkat? Mi a hálózati medicina, és mi a jelentősége a gyógyszerfejlesztésben? Milyen genetikai alapon fejlesztett vakcinákkal küzdhetünk az új típusú fertőzések ellen? Hogyan befolyásolja a méhen belüli fejlődés a későbbi betegséghajlamunkat? Hogyan alkalmazhatjuk saját genetikai adataink megismerését az életminőség javításában? Van-e az őseink földrajzi eredetével összefüggő betegséghajlamunk?

A TámPont könyvek sorozat új darabja, a Genetika és egészség érthető és logikus válaszokkal szolgál, határozott pontokat téve a kérdőjelek helyére.

Hivatkozás: https://mersz.hu/rasko-genetika-es-egeszseg//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave