Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Kezdeti eredmények

A globális környezeti problémák ma égetőbbek, mint a környezetvédő mozgalmak indulásakor, de az új szemlélet éppen Európában számos eredményt is hozott. A Rajna vize ma például tisztább, mint száz évvel ezelőtt, és általában is folyamatosan, évről évre javul a kontinensen a levegő- és vízminőség. Az üzemek ugyanis kénytelenek betartani a környezetvédelmi előírásokat. Sok káros vegyszert betiltottak – a DDT-t például Magyarország vonta ki először a forgalomból. Az 1970-es évek óta a környezetet is érintő nagyobb építkezések tervezésekor kötelező környezeti hatástanulmányt készíteni. Sok létesítmény építésénél már figyelembe veszik az állatvilág szempontjait. Egyes vízi erőművek mellett például ún. „lazaclépcső” épül a vonuló halak számára. Az országutakon „varangy-átereszeket” építenek a békáknak, a nagyvadaknak pedig hidakat, hogy biztonságosan eljuthassanak párzási vagy táplálkozóhelyükre.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave