Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Megújuló energiaforrások: a szél és a víz

A 20. század folyamán egyre inkább előtérbe kerültek az úgynevezett megújuló energiaforrások, amelyek sosem „fogynak el”. Történelmi értelemben is megújuló forrásokról van szó, hiszen ezeket már korábban is alkalmazták. Így például a világ visszatért a szélenergia felhasználásához. Igaz, a szélkerék már nem közvetlenül hajtja meg a munkát végző eszközöket, hanem elektromos áramot termel. Az 1920-as években jelent meg az Egyesült Államokban az első modern háromlapátos légcsavar, amelynek továbbfejlesztett változatai azóta elterjedtek a fejlett világban (Marcellus Jacobs találmánya, 1927). A szélenergia termelése az 1990-es években évente átlagosan 24 százalékkal nőtt, ezen belül erőteljesebben az Európai Unióban, amely központilag is támogatja. A szélkerekek ugyan veszélyt jelenthetnek a madarakra nézve, ez a környezeti kár azonban viszonylag csekély.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave