Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Megfigyelni, megmérni

Számos kora újkori találmány segítette a világ megismerését, a környezet tapasztalati megfigyelését, mérését. Ilyen volt a középkori eredetű, csiszolt lencsékből kialakított mikroszkóp, a holland Zacharias és Johannes Janssen találmánya (1590), valamint a távcső, amelynek megalkotása a szintén holland Hans Lipperhey nevéhez fűződik (1608). Mindkét eszközt folyamatosan tökéletesítették, egyre nagyobb és jobb lencséket tudtak csiszolni. Isaac Newton 1668-ban már tükrös teleszkópot készített. A tükröt használta fel az új navigációs eszköz, a szextáns is (1731). Feltalálták a kezdetleges hőmérőt (Galilei hőmérője, 1593; higanyhőmérő, 1643) és légnyomásmérőt (Evangelista Torricelli, 1643). Egyszerű mechanikus számológépek segítették az adatok feldolgozását (Blaise Pascal, 1642; Gottfried Wilhelm Leibniz, 1673).

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave