Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Gépgyártás

Se vége, se hossza a 18–19. század eszterga-, maró- és gyalugép találmányainak és tökéletesítéseinek, amelyek során egyre precízebb szerszámokat és alkatrészeket gyártottak, vagyis gépesítették a gépgyártást is. John Wilkinson hengerfúró gépe (1775) egy merev rúd volt, amelyen az átfúrni kívánt henger forgott. Ezzel a gőzgépek hengereit sokkal precízebben lehetett fúrni, így hatékonyabbak lettek, mert jobban illeszkedtek a dugattyúkhoz. A hengerfúróval ágyúkat is lehetett fúrni. Az ágyúk csöve ennek köszönhetően vékonyabb, könnyebb, mozgathatóbb lett, amit Napóleon és kortársai ki is használtak gyorsan mozgó, hatékony ütegeiknél. Feltalálták és tökéletesítették a különféle csapágyakat – Josef Ressel görgős és golyóscsapágya nyomán (1829). Megjelent az autogén hegesztés (1840). A mezőgazdasági gépek megjelenéséről és fejlődéséről korábban már esett szó.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave