Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Több fény

A nyugat-európai felsőbb osztályokban nagyjából 1500-tól kezdett kitolódni a lefekvés ideje: már meg tudták fizetni a gyertyát, és nem kellett sokat dolgozniuk, ami a korai kelést rájuk kényszerítette volna. A 18. századtól azután egyre nőtt az igény az esti fényre. A gyárak több műszakos munkájához, a növekvő városok módos, nappal dolgozó középrétegének esti szórakozásához, a társasági élethez fény kellett. Később ugyanígy fényt igényeltek a 19. századi biztonságos körülményeket megteremtő huszonnégy órás ügyeletek, a rendőrség, a tűzoltók, a mentők, a hírközlés dolgozói (távírda, posta, sajtó). Ez az igény teremtette meg az ipari korszak fényforrásait – az új fények pedig hozzájárultak az életmód, az életritmus megváltozásához. A felkelés és a lefekvés ideje elszakadt – vagy egyre jobban elszakadt – a „kakastól” és a nap járásától. A középrétegeknek munkát adó hivatalok, üzletek egyre később nyitottak, az iskolák első tanítási órái is egyre később kezdődtek. A fény a 19. század végére olcsóbb és általánosan elérhető lett, így a társadalmi különbségek ezen a fontos területen csökkentek. A 21. században pedig már fényszennyezésről, a föld módos felének túlzott, környezetellenes kivilágításáról beszélhetünk. Az éjszakai fények számos állatfajt megzavarnak, így például a költöző madarak tájékozódását. A beszűrődő fénynek kedvezőtlen élettani hatása van az alvó emberre is, ráadásul a világ fejlettebb területein az emberek már nem láthatják a csillagos égboltot a maga teljességében.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave