Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Az olajláz, Rockefeller és az Esso

A kőolajláz az 1849-es kaliforniai aranylázon is túltett: hónapok alatt 350 ezer ember özönlötte el Titusville-t. Az olajtermelés jó üzletnek tűnt, és hamar híre ment. Így a környék korábban még értéktelen földjeinek kis darabjai is csillagászati áron találtak gazdára. A létrejött települést, amelyet Oil Citynek (Olajvárosnak) neveztek el, néhány hónap múlva már 350 ezren lakták. Kezdetét vette a modern kor ipari méretű olajkitermelése. Eleinte, mivel nem volt más, a kéznél lévő whiskyshordókba töltötték az olajat. Ezért mérték és mérik azóta is 42 gallonos (159 literes) hordóval a kitermelt olaj mennyiségét. A whiskyshordók kezdetben többe kerültek a beletölthető kőolaj áránál, de csakhamar beindult a környéken a hordógyártás is.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave