Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Nobel, Rothschild és a Shell

1901-re egy másik ország kőolaj-kitermelése megelőzte az amerikaiakét, mégpedig az oroszoké. Ebben nagy szerepe volt a svéd Alfred Nobel családjának. Testvéreivel lepénzelték az illetékes hivatalnokokat, és hatalmas területeket vásároltak Baku környékén, ahol jelentős kőolajkészleteket tártak fel. Az értékesítéshez azonban szükségük volt a Fekete-tengerhez vezető vasútvonalra, amelyhez a Rothschild bankház adott hitelt. Cserében részesedést kaptak a kőolajból. A kőolajat keleten kívánták eladni egy Marcus Samuel nevű kereskedővel társulva, akinek Shell nevű vállalata addig kagylóval és egyéb tengeri élőlényekkel kereskedett. Samuel fiai a világ egyik leg­ismertebb olajcégévé terebélyesedve is megőrizték a nevet és címerükben a kagylót.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave