Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Az első repülőgépek

A repülés fejlődésében fontos szerepet játszott, hogy a robbanómotorok egyre kisebbek és könnyebbek lettek. 1895-ben még nehezebbek voltak a gőzgépnél: egy 20 lóerős motor 800 kilót nyomott. 1908-ra viszont már egy tizedakkora súlyú motor is képes volt ugyanennyi erőt kifejteni. (Azóta még egyszer megtízszereződött a motorok súlyukhoz viszonyított teljesítménye.) Ez tette lehetővé a valódi sikert hozó légi eszköz, a repülőgép megjelenését. Az 1890-es évektől szerte a világon sikeres siklórepüléseket hajtottak végre. Ezek a gépek egy magaslatról, motor nélkül siklottak le. Az amerikai Wright testvérek 1903. december 17-én a siklórepülők tapasztalataiból kiindulva hajtották végre az első igazolt motoros repülést. Két év múlva már 45 kilométerre is el tudtak repülni.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave