Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Anyagok fél Európából

Miközben 1839 telére a pesti rakparton felépültek a raktárak és a műhelyek, már folyt az anyagok beszerzése is a legkülönbözőbb helyekről. A folyóban álló két pillér és a folyóval szintén érintkező két hídfő építéséhez négy körgátat (ún. jászolgát) kellett építeni. Az erős sodrású folyamban ezt csak úgy lehetett megoldani, ha három, egyre kisebb koncentrikus körben óriási cölöpöket vernek le, és a cölöpkörök közötti 1,5–1,5 méteres körfolyosókba kaviccsal kevert vízzáró agyagot töltenek, majd szivattyúkkal és kotrógépekkel kiürítik ennek a gátnak a belsejét, hogy oda építkezni lehessen. (A gátakra nagyobb áradás esetére zsilipeket is építettek.) Az ily módon levert körülbelül hétezer cölöpöt, amelyek keresztmetszete mintegy 40 cm volt, hosszuk pedig 12–25 méter, 1838 végétől 1840 áprilisáig tartó hosszas utazások, felmérések, pályázatok és alkudozások után szerezték be: szlavóniai tölgyet, illetve ausztriai és bajorországi fenyőt. A cölöpök végére szerelt vassarukat és az összekapcsoló bilincseket stájer vashámorokból hozatták, a pillérekbe építendő gránitot az ekkoriban Sina által bérelt mauthauseni bányából és Wolfstahlból, a homokkövet és a mészkövet pedig a sóskúti és váci bányákból. A rengeteg téglát pesti és óbudai vállalkozók szállították. A vízben is jól kötő cementhez kitűnő mészmárgára volt szükség. Ehhez egy Pétervárad (ma a szerbiai Újvidék/Novi Sad városrésze) melletti kolostor kőbányájából jutottak hozzá – kivételesen ingyen, az apát ugyanis lelkesedett a híd eszméjéért. A budai hídfőnél egy cementmalmot is felépítettek.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave