Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


A posta

A középkor második felétől fokozatosan nőtt a levelet írók és küldők száma. Ennek több oka volt. Egyrészt az olcsó íráshordozó, a papír megjelenése és elterjedése, másrészt egyre több ember tudott írni. A 16. századtól elterjedő könyvnyomtatás és az élénkülő kereskedelem, az utazások hatására az embereknek – elsősorban a városlakóknak – egyre több ismeretük volt a távoli vidékekről, és egyre több kapcsolatuk távol élő emberekkel. Így az újkortól hatalmas lendületet vett a magánlevelezés: immár az információk tömege áramlott az utakon írásos formában. Ehhez viszont elégtelennek bizonyult a hagyományos középkori információs hálózat teherbírása.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave