Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


A karóra

Sok szó esett már arról, hogy a közlekedési és hírközlő eszközök hatására megváltozott az emberek viszonya a távolsághoz: a világ zsugorodott. A technikának ugyanakkor az időhöz fűződő viszony megváltozásához is van köze. Láthattuk, hogy a kora újkor milyen fontos találmányokkal segítette az órák pontosabbá válását. A kora újkori találmányokra épülő percmutatós zsebóra a 19–20. század folyamán terjedt el a középső, majd alsóbb osztályok körében. A folyamat betetőzéseként az 1880-as években megjelentek a karórák. Az első karóra mai ismereteink szerint Svájcban készült 1790-ben, de ekkor még nem terjedt el, és előállítása is igen nehézkes volt. Mindez tükrözi is, és egyben ösztönözte is az időhöz fűződő viszony nagy történelmi változását. Egyre több ember számára lett fontos a pontosság, az órák és percek számontartása, a rendelkezésre álló idő beosztása.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave