Lőrinc László

Életmódtörténet III.

Anyagi kultúra 1500-tól napjainkig


Új járványok

Az újkor újdonsága viszont a grippe, náthaláz vagy influenza. Ezek a betegségek – amennyiben többféléről van szó – lázzal és náthával jártak, de nem okvetlenül voltak halálosak. Még akkor sem, ha olykor egész városokat is ledöntöttek a lábukról – például Velencét 1588-ban. A 18. században jelentős mértékben terjedt az influenza. Ekkor kapta a grippe nevet is, amely elragadást, megragadást jelent. Időnként visszaszorult, majd újult erővel tört előre. Különösen heves volt az úgynevezett spanyolnátha-járvány, amely a 20. század elején, az első világháborút követően becslések szerint több mint 50 millió ember halálát okozta.

Életmódtörténet III.

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 844 6

Hogyan változtak az ételeink az idők folyamán, és mi volt ebben a kivagyiság szerepe? Miféle hadicseleket alkalmaztak egymás ellen kórokozók és betegek évszázadokon keresztül? Hogyan változott az emberek tisztaságról alkotott fogalma? Hogyan alakult viszonyuk a falvakat hátukon úsztató mocsarakhoz vagy a vadállatokhoz? Hol és hogyan szerezték be a lőpor és a festékek alapanyagait? Hogyan világosodtak ki az esték, és ez milyen hatással járt? Miként változott a hírek terjedése a postakocsitól a táviratig és tovább? Milyen új élményeket hozott a vonat, a mozi, az autó, a repülés vagy a számítógép?

Csak néhány kérdés azok közül, amelyeknek nyomába ered az utóbbi fél évezred anyagi világát sok képpel és eredeti forrásszöveggel bemutató könyv.

Hivatkozás: https://mersz.hu/lorinc-eletmodtortenet-iii//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave