Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


Mérési elektronika

A félvezető detektorban keletkezett elektromos töltés általában kicsi, ezért a következő elektronikai egységet, az előerősítőt egybeépítik detektorral a zavaró elektromos terek hatásának csökkentése és a vezetékben történő kapacitív veszteségek minimalizálása érdekében. Az előerősítőnek igen szigorú, zajra vonatkozó kritériumokat kell teljesítenie, ezért egyes érzékeny részeit (FET, térvezérléses tranzisztor) alacsony hőmérsékletre hűtik. Az előerősítő előkészíti a detektor impulzusát az erősítőhöz való eljuttatására több méter hosszúságú koaxiális vezetéken keresztül. A töltésérzékeny előerősítők a legelterjedtebbek, mert ezek erősítése független a detektor kapacitásától (ami viszont változhat). A detektor — mint kondenzátor — töltését az előerősítő egy másik kapacitására vezeti (C), majd azt egy visszacsatoló ellenálláson (R) keresztül kisüti. A kimenő impulzus felfutási ideje (a maximális feszültség 10%-ról 90%-ra történő növekedés időtartama) a töltésösszegyűjtés jellemzőitől függ és rendkívül rövid (100 ns nagyságrendű). Az impulzus lefutása exponenciális, aminek az időállandóját a visszacsatoló áramkör RC-állandója határozza meg. Az ellenállás saját zajának csökkentése érdekében az R értékét nagyra kell választani, így a lecsengési idő (a maximális feszültségről 10%-os értékre történő csökkenés időtartama) viszonylag hosszú, 100 ms nagyságrendű. Mindez azt eredményezi, hogy az előerősítőből kilépő, időben közeli impulzusok egymásra ülhetnek (véletlen koincidencia vagy pile-up jelenség) már közepes jelgyakoriság esetén is. Nagyobb jelgyakoriság az előerősítő bemeneti feszültségének fokozatos növekedését eredményezheti, sőt (200 MeV s–1 esetén) meghaladhatja az előerősítő dinamikus tartományát. A probléma megoldását a tranzisztor által visszaállított egyenáramú alapszint (TRP) adja.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave