Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


A dúsítás második, befejező szakasza a várakozási 30 s időintervallum

A dúsítási szakasz befejezéseként, pontosan 30 s-os időtartamig meg kell szakítani a vizsgált oldatban a konvektív diffúziós anyagtranszport feltételét biztosító fizikai effektust, változatlanul tartva a dúsítási potenciált a munkaelektródon. Le kell tehát állítani pl. a keverést. Ennek az lesz az eredménye, hogy az áramerősség a fokozatosan megszűnő oldatmozgás miatt elkezd csökkenni, de ez alatt az idő alatt is az áramerősséggel párhuzamosan csökkenő mértékben ugyan, de folytatódik a dúsulás a munkaelektródon. A 30 s alatt az oldat a cellában és a munkaelektród környezetében nyugalomba jut, a dúsított anyag pedig, ha oldódik az elektród anyagában, a Hg-cseppelektród esetében pl. a fémamalgám tovább diffundál a csepp belseje felé. Más elektródok vagy szilárd fázis képződése esetén egyéb folyamatok játszódhatnak le a termékkel, amelyekről később szólunk. Kivételt képez ez alól a várakozási periódus beiktatása alól a forgatott korong elektródos, [4] vagy áramló oldatos stripping [5], amelyek esetében a visszaoldás lépése azonnal követi a dúsítást. A 11.5. ábrán együtt látható a dúsítási lépés két szakasza.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave