Záray Gyula (szerk.)

Az elemanalitika korszerű módszerei


A kapcsolt méréstechnikák kimutatási határa

A 13.11. ábrán a speciációs elemzéshez leggyakrabban használt kapcsolt méréstechnikák abszolút kimutatási határát hasonlítottuk össze az alkilezett ónvegyületek példáján [38]. Az adatok alapján a GC kedvezőbb, mint az LC, mert nincs kondenzált mozgófázisa. A GC-nél az argon- vagy héliumvivőgáz nemcsak a minta kvantitatív anyagtranszportját biztosítja a detektorhoz (nem lévén szükség porlasztásra, porlasztási hatásfok figyelembevételére), hanem a folyadékokkal ellentétben a detektorban is kis háttérjelet eredményez. A korábban használt GC-kapcsolt rendszerek csak az illékony vegyületekre biztosítottak jó kimutatási határt. A később kifejlesztett interfészek kiküszöbölték a kevésbé illékony komponensek kondenzációját és az ezzel járó csúcskiszélesedést. Így az abszolút kimutatási határ függetlenné vált a kémiai forma illékonyságától.

Az elemanalitika korszerű módszerei

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 850 7

Az elemek minőségi és mennyiségi meghatározására kifejlesztett műszeres analitikai módszerek nélkülözhetetlen eszközei a természettudományi kutatásoknak és a minőségellenőrzésnek az ipar és a mezőgazdaság különböző területein. Segítségükkel nyerhetünk információt különböző anyagrendszerek (pl. talajok, felszíni vizek, légköri aeroszolok, meteoritok, fémötvözetek és nagytisztaságú fémek, kerámiák, élelmiszerek, biofilmek, vér- és vizeletminták stb.) elemösszetételéről. A nagyteljesítményű műszeres analitikai technikák több esetben fg/g - pg/g kimutatási határokkal és 5-8 koncentráció nagyságrendet átfogó munkatartományokkal jellemezhetők, azaz lehetővé teszik a fő-, mellék- és nyomalkotók egyidejű meghatározását akár 70 elem vonatkozásában is. Az ismertetett módszerek közül a felhasználó analitikusnak kell eldöntenie, hogy az adott anyagrendszer vizsgálatához roncsolásos vagy roncsolásmentes módszert, és ehhez mely mintaelőkészítési technikát alkalmaz. Ezen döntések meghozatalához nyújt a könyv megfelelő hátteret, ismertetve a különböző módszerek elméleti alapjait és gyakorlati példákkal segítve a legmegfelelőbb módszer kiválasztását.

A könyv egyaránt ajánlható egyetemi hallgatóknak, doktoranduszoknak és az analitikai laboratóriumokban dolgozó szakembereknek.

Hivatkozás: https://mersz.hu/zaray-az-elemanalitika-korszeru-modszerei//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave